Informacje o modelu NH-20

zestaw głośnikowy Rubicon

Model NH-20 firmy Rubicon należy do najnowszej linii kolumn, w których zdecydowano się zastosować rozwiązania spotykane dotychczas w kolumnach kosztujących dwa, trzy, a nawet cztery razy więcej. Połączenie wybitnych przetworników oraz wysokiej klasy obudowy dało wynik, który zaskoczył nawet konkurencję. 

NH-20 to wysmukła, zgrabna kolumna podłogowa, pozwalająca wykorzystać potencjał tkwiący w nowych przetwornikach Rubicona. Jest to konstrukcja dwudrożna, trzygłośnikowa, z bas-refleksem na tylnej ściance. Wysokie tony obsługuje fantastyczna kopułka wykonana z jedwabiu i napędzana magnesem neodymowym, wielokrotnie silniejszym od standardowych magnesów ferrytowych. Także niskie i średnie tony zostały potraktowane z wyjątkową troską. Nad ich przetwarzaniem pracują dwa, znakomite głośniki nisko-średniotonowe o średnicy 130 mm każdy. Nie są to jednak typowe dla tych przedziałów przetworniki z tanimi membranami i plastikowymi, w najlepszym wypadku blaszanymi koszami. Rubicon przygotował prawdziwe dzieła sztuki, z potężnym, odlewanym koszem, w którym zoptymalizowano ramiona tak, aby ułatwić przepływ powietrza od tylnej strony membrany oraz zastosowano bardzo duży, ponadwymiarowy magnes napędzający. Głośniki te są ekranowane magnetycznie. Patrząc od przodu widać przede wszystkim solidny, metalowy stożek fazowy. W przeciwieństwie do innych producentów, Rubicon zastosował prawdziwy, nieruchomy stożek fazowy, a nie nakładkę przeciwpyłową w formie stożka. Także membrana jest niezwykła. Wykonana w formie sandwicza, składa się z dwóch warstw – dolnej, papierowej oraz górnej, wykonanej z plecionki kevlarowej, nadającej całości wyróżniający je wygląd. Na specjalne życzenie polskiego dystrybutora, Rubicon przygotował głośniki z koszem licującym się ze ścianką przednia, poprawiając w ten sposób estetykę produktu.

Niezwykłą cechą NH-20 jest zaawansowana, pięknie wykonana obudowa. Wykończona naturalnym fornirem (do wyboru trzy wersje kolorystyczne: czarna, natural cherry, orzech różany), wykonana została z grubych płyt MDF i wewnątrz wzmocniona wieńcami i przegrodami. Wytłumienie zapewnia sztuczna wełna. Okablowanie też nie jest przypadkowe, ponieważ wybrano do tego zadania grube plecionki z miedzi OFC. Kable głośnikowe można podpiąć za pośrednictwem podwójnych, złoconych zacisków głośnikowych. Aby poprawić stabilność głośnika, wyposażono go w zgrabne cokoły. Opcjonalnie można je uzbroić w wysokiej klasy kolce.